Militært NM 2005 i biathlon-orientering

Guld Sprint Thomas Jensen
Guld Stafet Thomas Jensen

DM 2005 i orienteringsløb 

  Point Disciplin Klasse Navn
Guld 3 Kort D65 Helen Neregaard
Guld 3 Kort H50 Leif E. Larsen
Guld 3 Kort H65 Egon Neregaard
Guld 3 Stafet DH-12 Simone Wraa/Nikolaj Agervold/Jonas Falck Weber
Guld 3 Stafet H21 Michael Sørensen/Jesper D. Jensen/Carsten Jørgensen
Guld 3 Stafet H55 Keld Johnsen/Klaus Olsen/Gunnar Grue-Sørensen
Guld 3 Stafet H65 Mogens Henriksen/Egon Neregaard/Kurt Valery
Sølv 2 Klassisk H-12 Nikolaj Agervold
Sølv 2 Klassisk H55 Gunnar Grue-Sørensen
Sølv 2 Kort H65 Kurt Valery
Sølv 2 Lang H50 Leif E. Larsen
Sølv 2 Lang H65 Egon Neregaard
Sølv 2 Mellem D21 Tenna Nørgaard Landsperg
Sølv 2 Nat D60 Aase Neregaard
Sølv 2 Nat H40 Tim Falck Weber
Sølv 2 Nat H65 Egon Neregaard
Bronze 1 Klassisk H-12 Jonas Falck Weber
Bronze 1 Klassisk H21 Carsten Jørgensen
Bronze 1 Klassisk H35 Henrik Markvardsen
Bronze 1 Klassisk H50 Leif E. Larsen
Bronze 1 Kort H35 Henrik Markvardsen
Bronze 1 Kort H55 Gunnar Grue-Sørensen
Bronze 1 Kort H80 Svend Aage Petersen
Bronze 1 Lang H21 Thomas Jensen
Bronze 1 Lang H35 Henrik Markvardsen
Bronze 1 Lang H55 Gunnar Grue-Sørensen
Ialt 49      

I medaljestatistikken for 2005 deler THOK tredjepladsen med OK Pan. FIF Hillerød vinder med 88 point, og Silkeborg bliver nr. to med 73 point. På femtepladsen kommer OK Øst med 48 point.

DM 2005 i MTBO

Guld D40 Bente Madsen Johnsen
Guld H50 Leif E. Larsen
Guld H60 Sven Bjerre
Sølv D20 Sascha Lohse Hansen
Sølv D60 Anne Grete Swainson

DM 2005 i langrend på ski

Guld Stafet D-12 Mikkeline Kabat
Guld Stafet H-14 Kristoffer Kabat
Bronze Kort H-10 Kristoffer Kabat

SM 2005 i orienteringsløb

Guld Klassisk D-10 Simone Wraa
Guld Klassisk H21 Jamie Stevenson
Guld Klassisk H50 Leif E. Larsen
Guld Klassisk H55 Gunnar Grue-Sørensen
Guld Klassisk H65 Kurt Valery
Guld Mellem D60 Helen Neregaard
Guld Mellem H-12 Jonas Falck Weber
Guld Mellem H50 Leif E. Larsen
Guld Mellem H50 Kurt Valery
Guld Nat H21 Michael Sørensen
Guld Nat H40 Tim Falck Weber
Guld Nat H50 Leif E. Larsen
Guld Sprint D40 Bente Madsen Johnsen
Guld Sprint D60 Aase Neregaard
Guld Sprint H50 Leif E. Larsen
Guld Stafet H21 Michael Sørensen, Thomas Jensen, Jamie Stevenson
Guld Stafet H50 Ole D. Jensen, Peter Wraa, Leif E. Larsen
Guld Stafet H55 Keld Johnsen, Klaus Olsen, Gunnar Grue-Sørensen
Sølv Klassisk D-10 Amanda Falck Weber
Sølv Klassisk H-12 Jonas Falck Weber
Sølv Stafet DH-12 Simone Wraa, Mathias Wraa, Jonas Falck Weber
Bronze Klassisk H-10 Mathias Wraa
Bronze Klassisk H-12 Nikolaj Agervold
Bronze Klassisk H21 Michael Sørensen
Bronze Mellem D-12 Simone Wraa
Bronze Nat D-16 Sascha Lohse Hansen
Bronze Sprint H21 Michael Sørensen

Sølv og bronze vindes kun af ungdoms- og eliteløbere.

Vindere 2005 af Sjællands Cup i orienteringsløb

Klasse Navn
D-10 Amanda Falck Weber
D-12 Simone Wraa
D50 Gerda Christiansen
D55 Inger Kirkegaard
H-12 Jonas Falck Weber
H40 Tim Falck Weber
H50 Leif E. Larsen
H60 Kurt Valery

Klubmestre 2005 i orienteringsløb

Dag Bane 1 8-9 km svær Jesper D. Jensen
Dag Bane 2 D 5-7 km svær Lena Wraa
Dag Bane 2 H 5-7 km svær Ole Jensen
Dag Bane 3 D 4-5 km svær Gerda Christiansen
Dag Bane 3 H 4-5 km svær Mogens Henriksen
Dag Bane 4 4-5 km mellemsvær Nikolaj V. Sørensen
Dag Bane 5 4 km let Nikolaj Agervold
MTB Bane 1 20 km Henrik Møller
MTB Bane 2 13 km Egon Neregaard
MTB Bane 3 7 km Jonas Falck Weber
Nat Bane 1 8 km svær Michael Sørensen
Nat Bane 2 D 6 km svær Tenna Nørgaard Landsperg
Nat Bane 2 H 6 km svær Morten Neregaard
Nat Bane 3 4 km svær Gerda Christiansen
Nat Bane 4 4-5 km mellemsvær Nikolaj V. Sørensen
Nat Bane 5 3,5 km let Jonas Falck Weber