VM 2006 i orienteringsløb (WOC)

Bronze Mellem Jamie Stevenson (for GBR)

VM 2006 i biathlon-orientering

Guld Sprint H21 Thomas Jensen (for Kolding Orienteringsklub)

EM 2006 i orienteringsløb

Sølv Sprint H21 Jamie Stevenson (for GBR)

DM 2006 i orienteringsløb

(Følg med i årets medaljestatistik)

  Point Disciplin Klasse Navn
Guld 3 Mellem D12 Simone Wraa
Guld 3 Mellem D65 Helen Neregaard
Guld 3 Mellem H12 Jonas Falck Weber
Guld 3 Mellem H55 Gunnar Grue-Sørensen
Guld 3 Mellem H80 “Røde” Poul Erik Birk Jakobsen
Guld 3 Stafet H21 Rune Olsen, Thomas Jensen, Jamie Stevenson
Guld 3 Ultralang H40 Tim Falck Weber
Guld 3 Ultralang H65 Egon Neregaard
Sølv 2 Lang* H50 Leif E. Larsen
Sølv 2 Lang* H55 Keld Johnsen
Sølv 2 Lang* H80 “Røde” Poul Erik Birk Jakobsen
Sølv 2 Mellem D21 Tenna Nørgaard Landsperg
Sølv 2 Mellem H14 Nikolaj Agervold
Sølv 2 Mellem H50 Leif E. Larsen
Sølv 2 Mellem H55 Keld Johnsen
Sølv 2 Nat D21 Tenna Nørgaard Landsperg 
Sølv 2 Nat H-14 Nikolaj Agervold 
Sølv 2 Stafet H50 Ole D. Jensen, Peter Wraa, Leif E. Larsen
Sølv 2 Stafet H55 Keld Johnsen, Klaus Olsen, Gunnar Grue-Sørensen
Sølv 2 Ultralang H50 Leif E. Larsen
Sølv 2 Ultralang H55 Keld Johnsen
Sølv 2 Ultralang H80 “Røde” Poul Erik Birk Jakobsen
Bronze 1 Lang* D-12 Simone Wraa
Bronze 1 Lang* D21 Tenna Nørgaard Landsperg
Bronze 1 Lang* H-12 Jonas Falck Weber
Bronze 1 Stafet D/H-12 Simone Wraa, Amanda Falck Weber, Jonas Falck Weber
Bronze 1 Stafet H40 Ole Hansen, Rolf Valery, Tim Falck Weber
Bronze 1 Ultralang D60 Aase Neregaard
Bronze 1 Ultralang H21 Michael Sørensen
Bronze 1 Ultralang H55 Gunnar Grue-Sørensen
Ialt 60      

* “Lang” er den nye betegnelse for “klassisk”.

I medaljestatistikken for 2006 blev THOK nr. 4 efter FIF Hillerød på en suveræn førsteplads (142 point), OK Øst på andenpladsen (65 point) og Silkeborg OK på 3. pladsen (63 point). Et flot resultat i betragtning af at THOK selv arrangerede DM-nat og DM-sprint.

 SM 2006 i orienteringsløb

  Disciplin Klasse Navn
Guld Lang D-10A Amanda Falck Weber
Guld Lang H11-12A Jonas Falck Weber
Guld Lang H80A “Røde” Poul Erik Birk Jakobsen
Guld Nat D65 Helen Neregaard
Guld Nat H21 Michael Sørensen
Guld Nat H35 Morten Neregaard
Guld Nat H40 Tim Falck Weber
Guld Stafet Dmin150 Bente Madsen Johnsen/Aase Neregaard/Inger Kirkegaard
Guld Stafet H55 Keld Johnsen/Klaus Olsen/Gunnar Grue-Sørensen
Guld Stafet H65 Mogens Henriksen/Kurt Valery/Egon Neregaard
Guld  Stafet D/H-12 Simone Wraa/Mathias Wraa/Jonas Falck Weber
Sølv Lang D-10A Astrid Recinella
Sølv Lang H-10A Anton Scherfig Weber
Bronze Lang H-10A Magnus Falbe-Hansen
Bronze Lang H13-14A Nikolaj Agervold
Bronze Stafet D/H max43 Jakob Nielsen/Emil Øbro/Klara Scherfig Weber
Bronze Stafet H21 Thomas Jensen/Jesper David Jensen/Michael Sørensen

SM sølv og bronze uddeles kun til elite- og ungdomsløbere.

Vindere af Sjællands Cup 2006 i orienteringsløb

Klasse Navn
D-10 Amanda Falck Weber
D11-12 Simone Wraa
D40 Lena Wraa
D55 Gerda Christiansen
H11-12 Jonas Falck Weber
H40 Tim Falck Weber
H55 Gunnar Grue-Sørensen

FM 2006 i MTBO

  Disciplin Klasse Navn
Guld Lang D40 Bente Madsen Johnsen
Guld Lang D60 Aase Neregaard
Guld Lang H60 Egon Neregaard
Sølv Lang D60 Anne Grete Swainsson
Bronze Lang H40 Tim Falck Weber

 SM 2006 i MTBO

  Disciplin Klasse Navn
Guld Lang D-16 Sascha Lohse Hansen
Guld Lang D40 Bente Madsen Johnsen

Vindere af klubmesterskaber 2006

Dag Bane 1 8-9 km svær Casper Wraa
Dag Bane 2 D 5-7 km svær Lena Wraa
Dag Bane 2 H 5-7 km svær Gunnar Grue-Sørensen
Dag Bane 3 D 4-5 km svær Gerda Christiansen
Dag Bane 3 H 4-5 km svær Anders Wraa
Dag Bane 4 4-5 km mellemsvær Jonas Falck Weber
Dag Bane 5 4 km let Amanda Falck Weber
MTB-O Bane 1 20 km Henrik Møller
MTB-O Bane 3 7 km Jonas Falck Weber
Nat Bane 1 8 km svær Michael Sørensen
Nat Bane 2 D 6 km svær Lena Wraa
Nat Bane 2 H 6 km svær Gunnar Grue-Sørensen
Nat Bane 3 D 4 km svær Gerda Christiansen
Nat Bane 3 H 4 km svær Dan Haagerup
Nat Bane 5 H 3,5 km let Jonas Falck Weber