VM 2008 i orienteringsløb (WOC)

Guld Stafet Jamie Stevenson (med Graham Gristwood og Jon Duncan) (for GBR)

Veteran-VM 2008 i orienteringsløb (WMOC)

Disciplin Klasse Navn
Bronze Sprint M70 Egon   Neregaard

Veteran-VM i MTBO 2008

Disciplin Klasse Navn
Guld Mellem W40 Bente Madsen
Guld Klassisk W40 Bente Madsen

Veteran-EM 2008 i orienteringsløb (EMG)

Disciplin Klasse Navn
Guld Lang M35 Jesper D. Jensen
Bronze Mellem M55 Gunnar Grue-Sørensen

DM 2008 i orienteringsløb

(Følg med i årets medaljestatistik)

Point Disciplin Klasse Navn
Guld 3 Klubhold Alle 69 THOK-løbere stillede op (75 tilmeldte) Resultater
Guld 3 Lang D-12 Amanda Falck Weber
Guld 3 Lang H55- Keld Johnsen
Guld 3 Mellem D-12 Amanda Falck Weber
Guld 3 Mellem H21- Jamie Stevenson
Guld 3 Mellem H40- Henrik Markvardsen
Guld 3 Mellem H55- Keld Johnsen
Guld 3 Nat D-12 Amanda Falck Weber
Guld 3 Nat D65- Aase Neregaard
Guld 3 Nat H40- Tim Falck Weber
Guld 3 Nat H60- Klaus Olsen
Guld 3 Sprint H40- Henrik Markvardsen
Guld 3 Sprint H55- Keld Johnsen
Guld 3 Stafet D/H-12 Anton Scherfig Weber, Emil Øbro, Amanda Falck Weber
Guld 3 Stafet D/H-14 Simone Wraa, Mathias Wraa, Jonas Falck Weber
Guld 3 Stafet H40- Rolf Valery, Tim Falck Weber, Henrik Markvardsen
Guld 3 Stafet H55- Keld Johnsen, Peter Wraa, Leif E. Larsen
Guld 3 Ultralang H35 Thomas Jensen
Guld 3 Ultralang H40 Henrik Markvardsen
Guld 3 Ultralang H55 Leif E. Larsen
Guld 3 Ultralang H70 Egon Neregaard
Sølv 2 Lang D-10 Ida Øbro
Sølv 2 Lang D21- Tenna Nørgaard Landsperg
Sølv 2 Lang D65- Aase Neregaard
Sølv 2 Lang H40- Henrik Markvardsen
Sølv 2 Lang H80- “Røde”, Poul Erik Birk Jakobsen
Sølv 2 Nat H-12 Emil Øbro
Sølv 2 Nat H21- Rune Olsen
Sølv 2 Nat H40- Henrik Markvardsen
Sølv 2 Nat H70- Egon Neregaard
Sølv 2 Sprint D55- Birgit Olsen
Sølv 2 Sprint H21- Rune Olsen
Sølv 2 Ultralang D45 Bente Madsen
Sølv 2 Ultralang D65 Aase Neregaard
Sølv 2 Ultralang H55 Keld Johnsen
Sølv 2 Ultralang H80 “Røde”, Poul Erik Birk Jakobsen
Bronze 1 Lang D55- Birgit Olsen
Bronze 1 Lang H-14 Jonas Falck Weber
Bronze 1 Lang H70- Egon Neregaard
Bronze 1 Mellem H60- Klaus Olsen
Bronze 1 Nat D-12 Iben Valery
Bronze 1 Nat H-12 Anton Scherfig Weber
Bronze 1 Nat H55- Leif E. Larsen
Bronze 1 Sprint H55- Leif E. Larsen
Bronze 1 Stafet H21- Rune Olsen, Thomas Jensen, Jamie Stevenson
Bronze 1 Stafet H65- Dan Haagerup, Aase Neregaard, Egon Neregaard
Bronze 1 Ultralang D55 Inger Kirkegaard
Bronze 1 Ultralang D65 Helen Neregaard
Bronze 1 Ultralang H45 Henrik Albahn
Bronze 1 Ultralang H60 Klaus Olsen
107

DM 2008 i MTBO

Disciplin Klasse Navn
Guld Lang D40 Bente Madsen
Guld Lang D60 Aase Neregaard
Sølv Lang D-16 Amanda Falck Weber
Sølv Lang H-16 Jonas Falck Weber
Bronze Lang D50 Gerda Christiansen

DM i biathlon-orientering 2008

Disciplin Klasse Navn
Guld Individuel HE Thomas Jensen (for Kolding OK)
Sølv Stafet H/D Claus Grøn Lyngby, Thomas Jensen, Ulrik Staugaard (for Kolding OK)

SM 2008 i orienteringsløb

Disciplin Klasse Navn
Guld Lang D-10 Katrine Mathiesen
Guld Lang D-12 Amanda Falck Weber
Guld Lang D55- Gerda Christiansen
Guld Lang H21- Thomas Jensen
Guld Lang H40- Henrik Markvardsen
Guld Lang H55- Leif E. Larsen
Guld Lang H70- Egon Neregaard
Guld Nat D-12 Amanda Falck Weber
Guld Nat D45- Lena Wraa
Guld Nat D65- Aase Neregaard
Guld Nat H-16 Nikolaj W Agervold
Guld Nat H40- Tim Falck Weber
Guld Nat H50- Leif E. Larsen
Guld Nat H60- Klaus Olsen
Guld Nat H70- Egon Neregaard
Guld Stafet D/H -12 Emil Øbro, Anton Scherfig Weber, Amanda Falck Weber
Guld Stafet D/H -14 Simone Wraa, Andreas Hlm Pedersen, Jonas Falck Weber
Guld Stafet D/H max. 43 Jacob Nielsen, Jonathan Wraa, Klara Scherfig Weber
Guld Stafet H35- Preben Jørgensen, Jakob Landsperg, Rolf Valery
Guld Stafet H55 Keld Johnsen, Klaus Olsen, Niels Landsperg
Sølv Lang H-12 Anton Scherfig Weber
Sølv Nat H-12 Emil Øbro
Sølv Nat H-14 Jonas Falck Weber
Bronze Lang H-10 Aksel Scherfig Weber
Bronze Lang H-14 Jonas Falck Weber
Bronze Nat D-14 Simone Wraa
Bronze Stafet D21 Tenna Nørgaard Landsperg, Charlotte Kunckel, Nina Vindegaard Grønberg

SM sølv og bronze uddeles kun til elite- og ungdomsløbere. THOK arrangerede selv SM stafet.

Vindere af Sjællands Cup i orienteringsløb 2008

Klasse Navn
D-10 Ida Øbro
D-12 Nikoline Tillingsøe
D45- Bente Madsen (Johnsen)
D55- Inger Kirkegaard
H-14 Jonas Falck Weber
H-16 Nikolaj W Agervold
H21- Tim Falck Weber
H55- Gunnar Grue-Sørensen

Vindere af klubmesterskaber 2008

Dag Bane 1 8-9 km svær Rasmus Nielsen
Dag Bane 2 H 5-7 km svær Keld Johnsen
Dag Bane 2 D 5-7 km svær Bente Madsen Johnsen
Dag Bane 3 H 4-5 km svær Dan Haagerup
Dag Bane 3 D 4-5 km svær Gerda Christiansen
Dag Bane 4 4-5 km mellemsvær Mathias Wraa
Dag Bane 5 4 km let Emil Øbro
Dag Bane 6 2 km begynder (u skygge) Lasse Falck Weber
MTB-O Bane 1 18 km Helge Tillingsøe
MTB-O Bane 2 12 km Keld Johnsen
MTB-O Bane 3 6 km Aase Neregaard
Nat Bane 1 8 km svær Rasmus Nielsen
Nat Bane 2 H 6 km svær Jonas Falck Weber
Nat Bane 3 H 4 km svær Dan Haagerup
Nat Bane 3 D 4 km svær Gerda Christiansen
Nat Bane 4 4-5 km mellemsvær Amanda Falck Weber
Nat Bane 5 3,5 km let Emil Øbro

Divisionsturniringen 2008

THOK vandt 1. division i Østkredsen med 12p foran FIF Hillerød (8p), OK Roskilde (2p) og OK Øst (2p). Klubben vandt DM for klubhold foran Silkeborg OK og OK Pan.

Midgaardsormen 2008

Guld Tjalfe Lasse Falck Weber, Asger Skytte Kirkegaard, Anton Scherfig Weber
Sølv Røskva Simone Wraa, Mathias Wraa, Amanda Falck Weber
Bronze Thor Jesper D Jensen, Tim Falck Weber, Thomas Jensen, Henrik Markvardsen, Jakob D Jensen, Rasmus Nielsen, Rune Olsen, Jamie Stevenson