Veteran-VM 2009 i orienteringsløb (WMOC)

Guld Lang H35 Carsten Jørgensen
Guld Sprint H55 Leif E. Larsen
Sølv Sprint M35 Carsten Jørgensen

VM 2009 i biathlon-orientering

  Disciplin Klasse Navn
Bronze Sprint HE Thomas Jensen
Bronze Stafet H/D Thomas Jensen (med Emil Thorsen og Nicolai Nielsen)

Veteran-EM 2009 (EMOC) i MTBO

  Disciplin Klasse Navn
Guld Sprint W50 Bente Madsen
Guld Sprint W60 Inger Kirkegaard
Guld Mellem W50 Bente Madsen
Guld Mellem W60 Inger Kirkegaard
Guld Lang (valgfri rækkefølge) W50 Bente Madsen
Guld Lang (valgfri rækkefølge) W60 Inger Kirkegaard
Guld Lang W50 Bente Madsen
Guld Lang W60 Inger Kirkegaard
Sølv Sprint M60 Klaus Olsen
Sølv Mellem M60 Klaus Olsen
Sølv Lang (valgfri rækkefølge) M60 Klaus Olsen
Sølv Lang (valgfri rækkefølge) W50 Gerda Marie Christiansen
Sølv Lang M60 Klaus Olsen
Bronze Lang W50 Gerda Marie Christiansen

Ungdoms-EM (EYOC) 2009 i MTBO

  Disciplin Klasse Navn
Guld Sprint W14 Amanda Falck Weber
Guld Mellem W14 Amanda Falck Weber
Sølv Lang (valgfri rækkefølge) W14 Amanda Falck Weber

DM 2009 i orienteringsløb

(Følg med i årets medaljestatistik)

  Point Disciplin Klasse Navn
Guld 3 Lang H-10 Lasse Falck Weber
Guld 3 Lang H55- Keld Johnsen
Guld 3 Mellem D-12 Nikoline Tillingsøe
Guld 3 Mellem D65- Aase Neregaard
Guld 3 Mellem D70- Helen Neregaard
Guld 3 Mellem H55- Leif E. Larsen
Guld 3 Nat D-12 Nikoline Tillingsøe
Guld 3 Nat D-14 Amanda Falck Weber
Guld 3 Nat D65- Helen Neregaard
Guld 3 Nat H45- Henrik Albahn
Guld 3 Nat H55- Leif E. Larsen
Guld 3 Sprint D50- Bente Madsen Johnsen
Guld 3 Sprint H45- Henrik Albahn
Guld 3 Sprint H55- Leif E. Larsen
Guld 3 Stafet H55- Keld Johnsen, Peter Wraa, Leif E Larsen
Guld 3 Stafet H70- Kurt Valery, Egon Neregaard 
Guld 3 Ultralang D35- Tenna Nørgaard Landsperg
Guld 3 Ultralang D70- Helen Neregaard
Guld 3 Ultralang H55- Leif E. Larsen
Sølv 2 Klub Alle Alle
Sølv 2 Lang D-14 Amanda Falck Weber
Sølv 2 Lang D70- Helen Neregaard
Sølv 2 Lang H55- Leif E. Larsen
Sølv 2 Mellem D-14 Amanda Falck Weber
Sølv 2 Mellem D50- Bente Madsen Johnsen
Sølv 2 Nat H21- Rune Olsen
Sølv 2 Nat H40- Henrik Markvardsen
Sølv 2 Nat H70- Egon Neregaard
Sølv 2 Sprint H55- Keld Johnsen
Sølv 2 Stafet DH-14 Anton Scherfig Weber, Emil Øbro, Amanda Falck Weber
Sølv 2 Ultralang H21- Rune Olsen
Sølv 2 Ultralang H45- Henrik Albahn
Sølv 2 Ultralang H70- Egon Neregaard
Bronze 1 Lang D-10 Ida Øbro
Bronze 1 Lang D21- Tenna Nørgaard Landsberg
Bronze 1 Mellem D21- Tenna Nørgaard Landsberg
Bronze 1 Mellem H70- Egon Neregaard
Bronze 1 Nat D-14 Simone Wraa
Bronze 1 Nat H40- Tim Falck Weber
Bronze 1 Nat H55- Gunnar Grue-Sørensen
Bronze 1 Sprint H21- Rune Olsen
Bronze 1 Sprint H60- Klaus Olsen
Bronze 1 Stafet DH-43 Simone Wraa, Mathias Wraa, Jonas Falck Weber 
Bronze 1 Stafet H21- Jesper David Jensen, Thomas Jensen, Rune Olsen 
Bronze 1 Ultralang H55- Gunnar Grue-Sørensen
  97      

I medaljestatistikken blev THOK nr. 1 foran FIF Hillerød (88 point) og Silkeborg OK (76 point).

Ved DM Nat fik Aase Neregaard D65- en 2. plads og Gerda Marie Christiansen D55- en 3. plads; men på grund af reglen om for få tilmeldte blev der ikke uddelt medaljer. Ved DM stafet vandt Aase Neregaard og Helen Neregaard guld i D-65; men på grund af reglen om for få tilmeldte tæller resultatet ikke med i statistikken (selv om der blev uddelt medaljer).

DM 2009 i MTBO

  Disciplin Klasse Navn
Guld Lang D60- Aase Neregaard
Guld Lang H70- Egon Neregaard
Sølv Lang D-16 Nikoline Tillingsøe
Sølv Lang H70- Dolfi Rotovnik
Bronze Lang D50- Gerda Marie Christiansen

SM 2009 i orienteringsløb

  Disciplin Klasse Navn
Guld Lang D-10 Ida Øbro
Guld Lang D-12 Nikoline Tillingsøe
Guld Lang D70- Helen Neregaard
Guld Lang H21- Michael Sørensen
Guld Lang H40- Henrik Markvardsen
Guld Lang H55- Keld Johnsen
Guld Lang H70- Egon Neregaard
Guld Nat D-14 Amanda Falck Weber
Guld Nat D45- Lena Wraa
Guld Nat D65- Aase Neregaard
Guld Nat H40- Tim Falck Weber
Guld Nat H45- Henrik Albahn
Guld Nat H55- Leif E. Larsen
Guld Nat H70- Egon Neregaard
Guld Stafet D65- Aase Neregaard, Helen Neregaard
Guld Stafet H21- Rasmus Nielsen, Michael Sørensen, Rune Olsen
Guld Stafet H40- Rolf Valery, Henrik Markvardsen, Tim Falck Weber
Guld Stafet H70- Kurt Valery, Egon Neregaard
Sølv Lang D-14 Simone Wraa
Sølv Lang H-10 Lasse Falck Weber
Sølv Lang H-14 Emil Øbro
Sølv Nat D-12 Nikoline Tillingsøe
Sølv Nat H-12 Asger Skytte Kirkegaard
Sølv Nat H-14 Anton Scherfig Weber
Sølv Nat H21- Michael Sørensen
Bronze Lang H-10 Aksel Scherfig Weber
Bronze Nat H-14 Emil Øbro
Bronze Stafet D/H-43 Anton Scherfig Weber, Amanda Falck Weber, Jonas Falck Weber

 SM sølv og bronze uddeles kun til elite- og ungdomsløbere. THOK arrangerede selv 3. afd. af SM nat samt SM lang.

Klubmesterskaber 2009

Dag Bane 1 8-9 km svær Tim Falck Weber 
Dag Bane 2 H 5-7 km svær Keld Johnsen
Dag Bane 2 D 5-7 km svær Marianne Kirkegaard
Dag Bane 3 H 4-5 km svær Bertram Kopp Stanum
Dag Bane 3 D 4-5 km svær Simone Wraa
Dag Bane 4 4-5 km mellemsvær Emil Øbro
Dag Bane 5 4 km let Asger Kirkegaard
Dag Bane 6 2 km begynder Astrid Kirkegaard 
MTB-O Bane 1 18 km Jesper David Jensen
MTB-O Bane 2 12 km Bente Madsen Johnsen
MTB-O Bane 3 6 km Aase Neregaard
Nat Bane 1 9 km svær Rolf Valery
Nat Bane 2 H 6 km svær Gunnar Grue-Sørensen
Nat Bane 2 D 6 km svær Lena Wraa
Nat Bane 3 H 4 km svær Ole Vexø
Nat Bane 3 D 4 km svær Simone Wraa
Nat Bane 4 4-5 km mellemsvær Emil Øbro
Nat Bane 5 3,5 km let Ingen mester fundet

Divisionsturneringen 2009

THOK vandt 1. division i Østkredsen med 10p foran FIF Hillerød (10p), OK Øst (4p) og OK Roskilde (0p). Klubben blev nr. 2 ved DM for klubhold efter FIF Hillerød og foran OK Pan.