Veteran-VM 2010 i orienteringsløb (WMOC)

  Disciplin Klasse Navn
Guld Sprint H40- Carsten Jørgensen
Guld Lang H40- Carsten Jørgensen

VM i biathlon-orientering 2010

  Disciplin Navn
Sølv Stafet Thomas Jensen (med Bjarne Hoffmann og Nicolai Nielsen)

Veteran VM i MTBO 2010

  Disciplin Klasse Navn
Sølv Lang H60- Keld Johnsen
Bronze Lang D50- Bente Madsen Johnsen

EM 2011 for ungdom -16 år (EYOC)

  Disciplin Klasse Navn
Guld Stafet H-16 Jonas Falck Weber (med Joakim Sehested Sie & Thor Nørskov)

DM 2010 i orienteringsløb

(Følg med i årets medaljestatistik)

  Point Disciplin Klasse Navn
Guld 3 Hold Alle Alle
Guld 3 Lang D-14 Amanda Falck Weber
Guld 3 Lang D35- Tenna Nørgaard Landsperg
Guld 3 Lang H35- Jesper David Jensen
Guld 3 Lang H60- Keld Johnsen
Guld 3 Mellem D-14 Amanda Falck Weber
Guld 3 Mellem H60- Gunnar Grue-Sørensen
Guld 3 Nat D-12 Frida Kopp Stannum
Guld 3 Nat D-14 Nikoline Tillingsøe
Guld 3 Nat D45- Lena Wraa
Guld 3 Nat D70- Helen Neregaard
Guld 3 Nat H-16 Jonas Falck Weber
Guld 3 Nat H55- Leif E. Larsen
Guld 3 Nat H60- Gunnar Grue-Sørensen
Guld 3 Sprint D-16 Amanda Falck Weber
Guld 3 Sprint H60- Keld Johnsen
Guld 3 Stafet D/H-14 Emil Øbro, Nikoline Tillingsøe, Amanda Falck Weber
Guld 3 Stafet D45- Bente Madsen Johnsen, Lena Wraa, Marianne Kirkegaard
Guld 3 Stafet D65- Helen Neregaard & Aase Neregaard
Guld 3 Stafet H21- Michael Sørensen, Jamie Stevenson, Rune Olsen
Guld 3 Stafet H35- Johan Fégar, Henrik Markvardsen, Rasmus Nielsen
Guld 3 Stafet H45- Rolf Valery, Jens Jørgen Hansen, Tim Falck Weber
Guld 3 Stafet H60- Keld Johnsen, Klaus Olsen, Gunnar Grue-Sørensen
Guld 3 Stafet H70- Kurt Valery, Egon Neregaard
Guld 3 Ultralang D35- Tenna Nørgaard Landsperg
Guld 3 Ultralang H40- Henrik Markvardsen
Guld 3 Ultralang H55- Leif E. Larsen
Sølv 2 Lang D-14 Nikoline Tillingsøe
Sølv 2 Lang D70- Helen Neregaard
Sølv 2 Lang H-14 Emil Øbro
Sølv 2 Lang H-16 Jonas Falck Weber
Sølv 2 Lang H50- Henrik Albahn
Sølv 2 Lang H70- Egon Neregaard
Sølv 2 Mellem D-12 Frida Kopp Stannum
Sølv 2 Mellem D35- Tenna Nørgaard Landsperg
Sølv 2 Nat D-14 Amanda Falck Weber
Sølv 2 Nat H-12 Lasse Falck Weber
Sølv 2 Nat H-14 Emil Øbro
Sølv 2 Nat H21- Rune Olsen
Sølv 2 Nat H45- Tim Falck Weber
Sølv 2 Nat H70- Egon Neregaard
Sølv 2 Sprint H-16 Jonas Falck Weber
Sølv 2 Sprint H45- Tim Falck Weber
Sølv 2 Sprint H55- Leif E. Larsen
Sølv 2 Ultralang H21- Rune Olsen
Sølv 2 Ultralang H35- Rasmus Nielsen
Sølv 2 Ultralang H45- Tim Falck Weber
Sølv 2 Ultralang H70- Egon Neregaard
Bronze 1 Lang D-10 Sidse Tillingsøe
Bronze 1 Lang D-12 Frida Kopp Stannum
Bronze 1 Mellem D-14 Nikoline Tillingsøe
Bronze 1 Mellem H-16 Jonas Falck Weber
Bronze 1 Mellem H40- Henrik Markvardsen
Bronze 1 Mellem H45- Tim Falck Weber
Bronze 1 Mellem H50- Henrik Albahn
Bronze 1 Nat D-12 Astrid Skytte Kirkegaard
Bronze 1 Nat D-16 Simone Wraa
Bronze 1 Nat D65- Aase Neregaard
Bronze 1 Nat H-12 Aksel Scherfig Weber
Bronze 1 Nat H40- Henrik Markvardsen
Bronze 1 Sprint D50- Bente Madsen Johnsen
Bronze 1 Sprint H60- Gunnar Grue-Sørensen
Bronze 1 Stafet D/H-12 Aksel Scherfig Weber, Ida Øbro, Frida Kopp Stannum
Bronze 1 Stafet D/H-14 Sebastian Laust Olsen, Iben Valery, Asger Skytte Kirkegaard
Bronze 1 Stafet D35- Tenna Nørgaard Landsperg, Ditte Marie Olesen, Susanne Grøn
Bronze 1 Ultralang D-16 Amanda Falck Weber
Bronze 1 Ultralang D65- Aase Neregaard
Bronze 1 Ultralang H45- Rolf Valery
Bronze 1 Ultralang H70- Egon Neregaard
  139      

I medaljestatistikken blev THOK nr. 1 foran OK Pan (92 point) og Silkeborg OK (89 point).

Ved DM Stafet i D65- sejrede Helen Neregaard og Aase Neregaard, men på grund af reglen om for få tilmeldte løbere, blev der ikke uddelt medalje.

DM 2010 i MTBO

  Disciplin Klasse Navn
Guld Lang D50- Bente Madsen Johnsen
Guld Lang H60- Keld Johnsen
Guld Lang H70- Egon Neregaard
Sølv Lang H60- Klaus Olsen
Bronze Lang D60- Aase Neregaard
Bronze Lang H60- Gunnar Grue-Sørensen

EOFL 2010

(Europamesterskaber i O-løb for skovejere samt ansatte i skovbranchen og deres familier)

  Disciplin Klasse Navn
Guld Mellem D14 Amanda Falck Weber
Guld Mellem H12 Lasse Falck Weber
Guld Mellem H16 Jonas Falck Weber
Guld Mellem H45 Tim Falck Weber
Guld Sprint D14 Amanda Falck Weber
Guld Sprint H12 Lasse Falck Weber
Guld Sprint H16 Jonas Falck Weber
Guld Stafet D21 Amanda Falck Weber
Guld Stafet H21 Tim Falck Weber
Bronze Sprint H45 Tim Falck Weber

SM 2010 i orienteringsløb

  Disciplin Klasse Navn
Guld Nat D-12 Astrid Skytte Kirkegaard
Guld Nat H-12 Lasse Falck Weber
Guld Nat D-14 Amanda Falck Weber
Guld Nat D45- Lena Wraa
Guld Nat D65- Aase Neregaard
Guld Nat H45- Tim Falck Weber
Guld Nat H55- Leif E. Larsen
Guld Nat H60- Gunnar Grue-Sørensen
Guld Nat H70- Egon Neregaard
Guld Stafet DH-12 Aksel Scherfig Weber, Katrine Mathiesen, Frida Kopp Stannum
Guld Stafet DH-14 Emil Øbro, Nikoline Tillingsøe, Amanda Falck Weber
Guld Stafet H45- Rolf Valery, Sten Skytte Kirkegaard, Tim Falck Weber
Guld Stafet H55- Ole D Jensen, Peter Wraa, Leif E. Larsen
Guld Stafet H60- Keld Johnsen, Klaus Olsen, Gunnar Grue-Sørensen
Guld Lang D-12 Frida Kopp Stannum
Guld Lang D-14 Amanda Falck Weber
Guld Lang D50- Bente Madsen Johnsen
Guld Lang D70- Helen Neregaard
Guld Lang H21- Michael Sørensen
Guld Lang H55- Leif E. Larsen
Guld Lang H60- Gunnar Grue-Sørensen
Sølv Nat D-14 Nikoline Tillingsøe
Sølv Nat H-16 Jonas Falck Weber
Sølv Nat H21- Michael Sørensen
Sølv Stafet DH-14 Asger Skytte Kirkegaard, Sebastian Laust Olsen, Iben Valery
Sølv Stafet H21- Rasmus Nielsen, Michael Sørensen, Jamie Stevenson
Sølv Lang H-10 Lasse Falck Weber
Sølv Lang D-14 Nikoline Tillingsøe
Sølv Lang H45- Tim Falck Weber
Sølv Lang H60- Keld Johnsen
Sølv Lang H70- Egon Neregaard
Bronze Nat H-14 Emil Øbro
Bronze Stafet D/H-43 Simone Wraa, Lasse Falck Weber, Jonas Falck Weber
Bronze Stafet D45- Marianne Kirkegaard, Bente Madsen Johnsen, Lena Wraa
Bronze Lang D-12 Ida Øbro
Bronze Lang D-14 Iben Valery
Bronze Lang H-14 Emil Øbro
Bronze Lang H45- Rolf Valery
Bronze Lang D55- Gerda Maria Christiansen
Bronze Lang H70- Kurt Valery

SM sølv og bronze uddeles kun til elite- og ungdomsløbere. THOK arrangerede selv 3. afd. af SM nat samt SM lang.

SM 2010 i MTBO

  Disciplin Klasse Navn
Sølv Stafet H60- Klaus Olsen, Ole Vexø
Bronze Stafet D50- Birgit Olsen, Bente Madsen Johnsen

Klubmesterskaber 2010

Dag Bane 1 8-9 km svær Tim Falck Weber
Dag Bane 2 H 5-7 km svær Bertram Kopp Stannum
Dag Bane 2 D 5-7 km svær Amanda Falck Weber
Dag Bane 3 H 4-5 km svær Michael Pedersen
Dag Bane 3 D 4-5 km svær Aase Neregaard
Dag Bane 4 4-5 km mellemsvær Asger Kirkegaard
Dag Bane 5 4 km let Lasse Falck Weber
Dag Bane 6 2 km begynder Sidse Tillingsøe
MTB-O Bane 1 18 km Tim Falck Weber
MTB-O Bane 2 12 km Gunnar Grue-Sørensen
MTB-O Bane 3 6 km Inger Kirkegaard
Nat Bane 1 9 km svær Rolf Valery
Nat Bane 2 H 6 km svær Bertram Kopp Stannum
Nat Bane 2 D 6 km svær Amanda Falck Weber
Nat Bane 3 H 4 km svær Egon Neregaard
Nat Bane 3 D 4 km svær Gerda Christiansen
Nat Bane 4 4-5 km mellemsvær Emil Øbro
Nat Bane 5 3,5 km let Lasse Falck Weber

Divisionsturneringen 2010

THOK vandt 1. division i Østkredsen med 10p foran FIF Hillerød (10p), OK Øst (4p) og Søllerød OK (0p). Klubben vandt DM for klubhold.