Veteran-VM 2012 i orienteringsløb (WMOC)

Disciplin Klasse Navn
Guld Sprint H40- Thomas Jensen
Guld Lang H40- Thomas Jensen

Veteran-VM 2012 i MTBO (WMMTBOC)

Guld Stafet H60- Keld Johnsen (med Christian Strandgaard og Jes Steen)
Sølv Sprint D60- Birgit Olsen

DM 2012 i orienteringsløb

(Følg med i årets medaljestatistik)

Point Disciplin Klasse Navn
Guld 3 Hold Alle Alle
Guld 3 Lang D35- Tenna Nørgaard Landsperg
Guld 3 Lang H65- Klaus Olsen
Guld 3 Mellem D70- Aase Neregaard
Guld 3 Mellem H85- Poul Erik Birk Jakobsen
Guld 3 Nat D-16 Nikoline Tillingsøe
Guld 3 Nat D70- Aase Neregaard
Guld 3 Sprint D-16 Amanda Falck Weber
Guld 3 Sprint H-16 Emil Øbro
Guld 3 Sprint H60- Keld Johnsen
Guld 3 Sprint H65- Klaus Olsen
Guld 3 Sprint H85- Poul Erik Birk Jakobsen
Guld 3 Stafet H45- Rolf Valery, Tim Falck Weber, Henrik Markvardsen
Guld 3 Stafet H60- Keld Johnsen, Gunnar Grue-Sørensen, Leif E. Larsen
Guld 3 Ultralang D-16 Amanda Falck Weber
Guld 3 Ultralang D70- Aase Neregaard
Guld 3 Ultralang H45- Henrik Markvardsen
Guld 3 Ultralang H60- Keld Johnsen
Sølv 2 Lang D70- Aase Neregaard
Sølv 2 Lang H45- Henrik Markvardsen
Sølv 2 Lang H60- Leif E. Larsen
Sølv 2 Lang H85- Poul Erik Birk Jakobsen
Sølv 2 Mellem D-16 Amanda Falck Weber
Sølv 2 Mellem H45- Henrik Markvardsen
Sølv 2 Mellem H60- Gunnar Grue-Sørensen
Sølv 2 Nat H21- Rune Olsen
Sølv 2 Sprint D-16 Nikoline Tillingsøe
Sølv 2 Sprint H21- Rune Olsen
Sølv 2 Sprint H45- Henrik Markvardsen
Sølv 2 Ultralang D-16 Nikoline Tillingsøe
Sølv 2 Ultralang H-16 Emil Øbro
Sølv 2 Ultralang H21- Rune Olsen
Sølv 2 Ultralang H60- Leif E. Larsen
Bronze 1 Lang H-12 Lasse Falck Weber
Bronze 1 Lang H45- Tim Falck Weber
Bronze 1 Lang H70- Kurt Valery
Bronze 1 Mellem H-16 Emil Øbro
Bronze 1 Mellem H21- Rune Olsen
Bronze 1 Mellem H35- Rasmus Nielsen
Bronze 1 Mellem H45- Tim Falck Weber
Bronze 1 Nat D50- Lena Wraa
Bronze 1 Nat H-16 Emil Øbro
Bronze 1 Nat H45- Henrik Markvardsen
Bronze 1 Nat H60- Gunnar Grue-Sørensen
Bronze 1 Nat H65- Klaus Olsen
Bronze 1 Sprint H70- Egon Neregaard
Bronze 1 Stafet D13-16 Iben Valery, Frida Kopp Stannum, Nikoline Tillingsøe
Bronze 1 Stafet D35- Marianne Kirkegaard, Susanne Gjedsig Thomsen, Tenna Nørgaard Landsperg
Ialt 99

DM 2012 i MTBO

Disciplin Klasse Navn
Guld Lang D50- Bente Madsen
Guld Stafet H60- Klaus Olsen, Keld Johnsen
Sølv Lang H70- Dolfi Rotovnik

SM 2012 i orienteringsløb

Disciplin Klasse Navn
Guld Lang D-16 Amanda Falck Weber
Guld Lang D21- Tenna Nørgaard Landsperg
Guld Lang D50- Lena Wraa
Guld Lang D60- Inger Kirkegaard
Guld Lang D70- Aase Neregaard
Guld Lang H-12 Lasse Falck Weber
Guld Lang H21- Thomas Jensen
Guld Lang H35- Rasmus Nielsen
Guld Lang H60- Keld Johnsen
Guld Nat D-16 Nikoline Tillingsøe
Guld Nat H-12 Jacob Schøier Kovsted
Guld Nat H45- Tim Falck Weber
Guld Nat H60- Gunnar Grue-Sørensen
Guld Nat H65- Klaus Olsen
Guld Stafet H45- Rolf Valery, Ole Hansen, Sten Skytte Kirkegaard
Guld Stafet H60- Keld Johnsen, Gunnar Grue-Sørensen, Leif E. Larsen
Sølv Lang D-14 Frida Kopp Stannum
Sølv Nat D-16 Amanda Falck Weber
Sølv Nat H-14 Lasse Falck Weber
Sølv Nat H-16 Emil Øbro
Sølv Stafet D13-16 Frida Kopp Stannum, Ida Øbro, Iben Valery
Sølv Stafet H13-16 Sebastian Laust Olsen, Asger Skytte Kirkegaard, Carl Emil Schøier Kovsted
Sølv Stafet H-20 Bertram Kopp Stannum, Mathias Wraa, Jonathan Wraa
Bronze Lang D-14 Ida Øbro
Bronze Nat D-14 Astrid Skytte Kirkegaard

SM sølv og bronze uddeles kun til elite- og ungdomsløbere. THOK arrangerede selv 2. afd. af SM-nat.

Divisionsturneringen 2012

THOK blev nr. 2 i 1. division i Østkredsen med (10 matchpoint, 682 løbspoint) efter FIF Hillerød (10 matchpoint, 692 løbspoint) foran Søllerød (4 matchpoint) og Farum OK (0 matchpoint), men vandt DM for klubhold foran FIF Hillerød og OK PAN.

Klubmesterskaber 2012

Dag Bane 1 8-9 km svær Jesper David   Jensen
Dag Bane   2 H 5-7   km svær Jonas   Falck Weber
Dag Bane   2 D 5-7   km svær Amanda   Falck Weber
Dag Bane   3 H 4-5   km svær Egon   Neregaard
Dag Bane   3 D 4-5   km svær Aase   Neregaard
Dag Bane   4 D 4-5   km mellemsvær Ida   Øbro
Dag Bane   4 H 4-5   km mellemsvær Lasse   Falck Weber
Dag Bane   5 4   km let Celina   Bregensøe
Dag Bane   6 2   km begynder Oscar   David Broman Jensen
MTB-O Bane   1 18   km Jesper   David Jensen
MTB-O Bane   2D 12   km Bente   Madsen
MTB-O Bane   2H 12   km Henrik   Nielsen
MTB-O Bane   3D 6   km Gerda   Marie Christiansen
MTB-O Bane   3H 6   km Lasse   Falck Weber
Nat Bane   1H 8   km svær Rune   Olsen
Nat Bane   1D 8   km svær Amanda   Falck Weber
Nat Bane   2 H 6   km svær Steen   Skytte Kirkegaard
Nat Bane   2 D 6   km svær Lena   Wraa
Nat Bane   3 H 4   km svær Klaus   Olsen
Nat Bane   3 D 4   km svær Elin   Nørgård Kracht
Nat Bane   4 4-5   km mellemsvær Jakob   Schøier Kovsted

Midgaardsormen 2012

THOR 2012 (samlet resultat +alle ture)
Plac Hold/løber Alder Etapetid/placering Tid efter Totaltid/placering Tid efter
1 Tisvilde Hegn OK – Elite 7,20,34
1 Thomas Jensen 41 A 46,07 6 5,33
2 RunO Olsen 34 A 44,40 1
3 Henrik Markvardsen 46 A 51,31 9 7,04 2,22,18 2 2,26
4 Rasmus Nielsen 38 A 47,38 9 11,49 3,09,56 3 6,30
5 RunO Olsen 34 A 55,13 8 14,37 4,05,09 3 2,39
6 Henrik Markvardsen 46 A 38,20 6 7,21 4,43,29 2 3,20
7 Ida Øbro 13 Mel 37,28 9 5,27 5,20,57 4 5,40
8 Thomas Jensen 41 A 40,44 5 4,43 6,01,41 4 9,44
9 Amanda Falck Weber 16 C 39,18 1 6,40,59 1
10 Tim Falck Weber 47 A 39,35 4 5,16 7,20,34 1