Veteran-VM 2013 i orienteringsløb (WMOC)

Disciplin Klasse Navn
Guld Lang W40- Tenna   Nørgaard Landsperg
Bronze Sprint W40- Tenna   Nørgaard Landsperg
Bronze Sprint W50- Bente Madsen

Veteran-VM 2013 i MTBO (WMMTBOC)

Disciplin Klasse Navn
Bronze Sprint W60- Birgit   Olsen

DM 2013 i orienteringsløb

(Følg med i årets medaljestatistik)

Point Disciplin Klasse Navn
Guld 3 Nat D-16 Nikoline   Tillingsøe
Guld 3 Nat H60- Leif   E. Larsen
Guld 3 Sprint D-14 Ida   Øbro
Guld 3 Sprint D70- Aase   Neregaard
Guld 3 Sprint H75- Egon   Neregaard
Guld 3 Sprint H85- Poul   Erik Birk Jakobsen “Røde”
Guld 3 Ultralang D-16 Nikoline   Tillingsøe
Guld 3 Ultralang H50- Jens   Jørgen Hansen
Guld 3 Ultralang H75- Egon   Neregaard
Guld 3 Mellem D-16 Nikoline   Tillingsøe
Guld 3 Mellem D40- Tenna   Nørgaard Landsperg
Guld 3 Mellem H45- Henrik   Markvardsen
Guld 3 Mellem H50- Jens   Jørgen Hansen
Guld 3 Mellem H60- Leif   E. Larsen
Guld 3 Mellem H85- Poul   Erik Birk Jakobsen “Røde”
Guld 3 Stafet D40- Jenni   Adams, Susanne Gjedsig Thomsen, Tenna Nørgaard Landsperg
Guld 3 Stafet H50- Henrik   Nielsen, Henrik Albahn, Jens Jørgen Hansen
Guld 3 Stafet H60- Keld   Johnsen, Gunnar Grue-Sørensen, Leif E. Larsen
Guld 3 Stafet H75- Kurt   Valery, Egon Neregaard
Guld 3 Lang D40- Tenna   Nørgaard Landsperg
Guld 3 Lang D70- Aase   Neregaard
Guld 3 Lang H40- Carsten   Jørgensen
Guld 3 Lang H60- Leif   E. Larsen
Sølv 2 Hold Alle Alle
Sølv 2 Nat H45- Tim   Falck Weber
Sølv 2 Sprint D-16 Nikoline   Tillingsøe
Sølv 2 Sprint H21- Rune   Olsen
Sølv 2 Sprint H60- Keld   Johnsen
Sølv 2 Ultralang D70- Aase   Neregaard
Sølv 2 Stafet D13-16 Ida   Øbro, Agnes Nørgård Kracht, Frida Kopp Stannum
Sølv 2 Stafet H35- Rasmus   Nielsen, Jakob Landsperg, Jamie Stevenson
Sølv 2 Stafet H45- Rolf   Valery, Tim Falck Weber, Henrik Markvardsen
Sølv 2 Lang H-18 Emil   Øbro
Sølv 2 Lang H40- Thomas   Jensen
Bronze 1 Nat H-14 Lasse   Falck Weber
Bronze 1 Sprint D60- Birgit   Olsen
Bronze 1 Ultralang D-14 Ida   Øbro
Bronze 1 Mellem D70- Aase   Neregaard
Bronze 1 Mellem H-14 Lasse   Falck Weber
Bronze 1 Stafet D-20 Mathilde   Nørgård Kracht, Iben Valery, Nikoline Tillingsøe
Bronze 1 Stafet H-20 Carl   Emil Schøier Kovsted, Bertram Kopp Stannum, Emil Øbro
Bronze 1 Stafet H21- Carsten   Jørgensen, Thomas Jensen, Rune Olsen
Bronze 1 Lang D-10 Xenia   Bregensøe
Bronze 1 Lang D-14 Agnes   Nørgård Kracht
Bronze 1 Lang D-18 Iben   Valery
Bronze 1 Lang H21- Rune   Olsen
Bronze 1 Lang H50- Jens   Jørgen Hansen
Bronze 1 Lang H65- Klaus   Olsen
Bronze 1 Lang H85- Poul   Erik Birk Jakobsen “Røde”
Ialt 106

 

DM 2013 i MTBO

Disciplin Klasse Navn
Sølv Lang H40- Jesper David Jensen
Bronze Lang H60- Gunnar Grue-Sørensen
Bronze Stafet H40- Preben Jørgensen, Jesper David Jensen

SM 2013 i orienteringsløb

Disciplin Klasse Navn
Guld Nat D-14 Ida Øbro
Guld Nat H-14 Lasse   Falck Weber
Guld Nat H-16 Carl   Emil Schøier Kovsted
Guld Nat H21- Thomas   Jensen
Guld Nat H40- Jakob   Landsperg
Guld Nat H45- Tim   Falck Weber
Guld Nat H60- Leif   E. Larsen
Guld Stafet H-20 Emil   Øbro, Bertram Kopp Stannum, Jonas Falck Weber
Guld Stafet H35- Rasmus   Nielsen, Tenna Nørgaard Landsperg, Jakob Landsperg
Guld Lang D40- Tenna   Nørgaard Landsperg
Guld Lang H45- Ole   Hansen
Sølv Nat D-20 Iben   Valery
Sølv Lang D-16 Frida   Kopp Stannum
Sølv Lang H-18 Bertram   Kopp Stannum
Sølv Lang H21- Thomas   Jensen
Bronze Nat H-20 Bertram   Kopp Stannum
Bronze Lang H-18 Emil Øbro

SM sølv og bronze uddeles kun til elite- og ungdomsløbere. THOK arrangerede selv SM-nat, SM-stafet og SM-lang.

Klubmesterskaber 2013

Dag Bane 1 8-10 km svær Tim Falck Weber
Dag Bane   2 H 5-6   km svær Sebastian  Olsen
Dag Bane   2 D 5-6   km svær Amanda  Falck Weber
Dag Bane   3 H ca   4 km svær Niels Lyhne
Dag Bane   3 D ca   4 km svær Aase Neregaard
Dag Bane   4 D 4-5   km mellemsvær Agnes Kracht
Dag Bane   4 H 4-5   km mellemsvær Michael  H Petersen
Dag Bane   5 ca   4 km let (ungdom) Celina Bregensøe
Dag Bane   6 ca   3 km begynder Xenia Bregensø
Nat Bane 1 7.4 km svær Carsten Jørgensen
Nat Bane 2H 5.2 km svær Carl Emil Schøier Kovsted
Nat Bane 2D 5.2 km svær Lena Wraa
Nat Bane 3H 3.5 km svær Egon Neregaard
Nat Bane 3D 3.5 km svær Agnes Kracht
Nat Bane 4 3.9 km   mellemsvær Jakob Schøier Kovsted
Nat Bane 5 3.1 km let Celina Bregensøe

 

Divisionsturneringen 2013

THOK vandt 1. division i Østkredsen med 10p foran FIF Hillerød (10p), Søllerød OK (2p) og OK Øst (2p). I indbyrdes match vandt THOK over FIF Hillerød med 260-253.

THOK fik sølv ved DM for klubhold efter OK Pan (guld), men foran FIF Hillerød (bronze).