Veteran-VM 2014 i orienteringsløb (WMOC)

Medalje Disciplin Klasse Navn
Guld Sprint D55- Bente Madsen
Guld Sprint H60- Leif E. Larsen
Guld Lang H35- Rune Olsen
Bronze Sprint H35- Rune Olsen

 

Junior-EM 2014 i orienteringsløb (JEC)

Medalje Disciplin  Klasse Navn
Guld Stafet D-20 Nikoline Tillingsøe
Sølv Lang D-18 Amanda Falck Weber
Bronze Sprint D-18 Nikoline Tillingsøe

 

DM 2014 i orienteringsløb

(Følg med i årets medaljestatistik)

Medalje Point Disciplin  Klasse Navn
Guld 3 Nat D-20 Mathilde Nørgård Kracht
Guld 3 Nat D70- Aase Neregaard
Guld 3 Nat H-14 Lasse Falck Weber
Guld 3 Nat H40- Rasmus Nielsen
Guld 3 Sprint D65- Inger Kirkegaard
Guld 3 Sprint H60- Keld Johnsen
Guld 3 Ultralang H60- Leif E. Larsen
Guld 3 Mellem D-16 Ida Øbro
Guld 3 Mellem H60- Keld Johnsen
Guld 3 Stafet H-20 Emil Øbro – Björn Cederberg – Jonas Falck Weber
Guld 3 Stafet H40- Rasmus Nielsen – Jesper David Jensen – Thomas Jensen
Guld 3 Stafet H60- Keld Johnsen – Peter Wraa – Leif E. Larsen
Guld 3 Stafet H75- Kurt Valery – Egon Neregaard
Guld 3 Lang D-16 Agnes Nørgård Kracht
Guld 3 Lang D-18 Amanda Falck Weber
Guld 3 Lang D40- Tenna Nørgaard Landsperg
Guld 3 Lang H-18 Emil Øbro
Guld 3 Lang H60- Leif E. Larsen
Sølv 2 Nat D-16 Agnes Nørgård Kracht
Sølv 2 Nat D40- Jenni Adams
Sølv 2 Nat D50- Lena Wraa
Sølv 2 Nat H-18 Emil Øbro
Sølv 2 Nat H45- Henrik Markvardsen
Sølv 2 sprint D70- Aase Neregaard
Sølv 2 Sprint H45- Tim Falck Weber
Sølv 2 Sprint H60- Leif E. Larsen
Sølv 2 Ultralang D-16 Agnes Nørgård Kracht
Sølv 2 Ultralang D70- Aase Neregaard
Sølv 2 Ultralang H-20 Emil Øbro
Sølv 2 Ultralang H40- Carsten Jørgensen
Sølv 2 Ultralang H45- Henrik Markvardsen
Sølv 2 Ultralang H50- Jens Jørgen Hansen
Sølv 2 Mellem D-16 Agnes Nørgård Kracht
Sølv 2 Mellem D40- Tenna Nørgaard Landsperg
Sølv 2 Mellem H40- Jesper David Jensen
Sølv 2 Mellem H60- Leif E. Larsen
Sølv 2 Stafet D-20 Nikoline Tillingsøe – Line Cederberg – Amanda Falck Weber
Sølv 2 Stafet D65- Aase Neregaard – Inger Kirkegaard
Sølv 2 Stafet H45- Rolf Valery – Tim Falck Weber – Henrik Markvardsen
Sølv 2 Stafet H50- Henrik Nielsen – Henrik Albahn – Jens Jørgen Hansen
Sølv 2 Lang D-16 Ida Øbro
Sølv 2 Lang D-18 Line Cederberg
Sølv 2 Lang D70- Aase Neregaard
Sølv 2 Lang H40- Thomas Jensen
Sølv 2 Lang H45- Henrik Markvardsen
Bronze 1 Nat H-18 Carl Emil Schøier Kovsted
Bronze 1 Nat H45- Tim Falck Weber
Bronze 1 Sprint D-16 Agnes Nørgård Kracht
Bronze 1 Sprint H85- Poul Erik Birk Jakobsen ”Røde”
Bronze 1 Ultralang D-20 Amanda Falck Weber
Bronze 1 Ultralang D65- Inger Kirkegaard
Bronze 1 Mellem D-20 Nikoline Tillingsøe
Bronze 1 Mellem H-10 Tobias Olloz
Bronze 1 Mellem H45- Henrik Markvardsen
Bronze 1 Mellem H75- Egon Neregaard
Bronze 1 Stafet D-20 Agnes Nørgård Kracht – Iben Valery – Mathilde Nørgaard Kracht
Bronze 1 Lang D-18 Nikoline Tillingsøe
Bronze 1 Lang H-20 Jonas Falck Weber
Bronze 1 Lang H40- Jesper David Jensen
I alt 122

THOK vandt i alt 18 guld-, 27 sølv- og 14 bronzemedaljer. Dermed blev THOK nr. 2 i medaljestatistikken med 122p, efter FIF Hillerød (134p), men foran OK Pan Århus (101p) og Silkeborg OK (76p).

 

DM 2014 i MTBO

Medalje Disciplin  Klasse Navn
Sølv Lang D50- Bente Madsen

 

DM 2014 i orienteringsbiathlon

Medalje Disciplin  Klasse Navn
Guld Sprint H21- Thomas Jensen
Guld Lang H21- Thomas Jensen

 

SM 2014 i orienteringsløb

Medalje Disciplin  Klasse Navn
Guld Nat D-20 Nikoline Tillingsøe
Guld Nat D45- Lena Wraa
Guld Nat H40- Jesper David Jensen
Guld Nat H45- Tim Falck Weber
Guld Nat H60- Leif E. Larsen
Guld Nat H75- Egon Neregaard
Guld Lang D40- Jenni Adams
Guld Lang D55- Bente Madsen
Guld Lang H60- Leif E. Larsen
Guld Stafet D50- Susanne Gjedsig Thomsen – Lena Wraa – Bente Madsen
Guld Stafet H45- Rolf Valery – Jens Kovsted – Tim Falck Weber
Guld Stafet H60- Peter Wraa – Ole Galle – Leif E. Larsen
Guld Stafet H75- Kurt Valery – Egon Neregaard
Sølv Nat D-16 Ida Øbro
Sølv Nat D-20 Mathilde Nørgård Kracht
Sølv Nat H-14 Jakob Schøier Kovsted
Sølv Nat H-16 Lasse Falck Weber
Sølv Lang D-10 Kaia Jørgensen
Sølv Lang D-12 Xenia Bregensøe
Sølv Lang D-16 Agnes Nørgård Kracht
Sølv Lang D-20 Amanda Falck Weber
Sølv Lang H-10 Tobias Olloz
Sølv Stafet D/Hmax43 Jakob Schøier Kovsted – Celina Bregensøe – Lasse Falck Weber
Sølv Stafet H-20 Asger Skytte Kirkegaard – Carl Emil Schøier Kovsted – Bertram Kopp Stannum
Bronze Lang D-16 Ida Øbro
Bronze Lang H21- Carsten Jørgensen
Bronze Stafet D/H-12 Xenia Bregensøe – Tobias Olloz – Kaia Jørgensen
Bronze Stafet D21- Mathilde Nørgård Kracht – Jenni Adams – Susanne Grøn

SM-sølv og -bronze uddeles kun til elite- og ungdomsløbere. THOK arrangerede selv SM-nat.

 

Klubmestre 2014

Disciplin  Bane Klasse Navn
Dag Bane 1 Lang svær Jonas Falck Weber
Dag Bane 2H Mellemlang svær Jakob Schøier Kovsted
Dag Bane 2D Mellemlang svær Mathilde Nørgård Kracht
Dag Bane 3H Kort svær Egon Neregaard
Dag Bane 3D Kort svær Inger Kirkegaard
Dag Bane 4H Mellemsvær Rasmus Jørgensen
Dag Bane 4D Mellemsvær Celina Bregensøe
Dag Bane 5 Let Xenia Bregensøe
Dag Bane 6 Begynder Tobias Olloz
Nat Bane 1 Lang svær Jesper David Jensen
Nat Bane 2H Mellemlang svær Leif E. Larsen
Nat Bane 2D Mellemlang svær Agnes Nørgård Kracht
Nat Bane 3H Kort svær Svend Mortensen
Nat Bane 3D Kort svær Simone Wraa
Nat Bane 4 Mellemsvær Finn Bregensøe
Nat Bane 5 Let Xenia Bregensøe
Nat Bane 6 Begynder Tobias Olloz
MTBO Bane 1 Lang Jesper David Jensen
MTBO Bane 2 Mellemlang Keld Johnsen
MTBO Bane 3 Kort Ole Vexø

Divisionsturneringen 2014

THOK blev nr. 2 i 1. division i Østkredsen med 8p, efter FIF Hillerød (12p), men foran Søllerød OK (4p) og OK Øst (0p).

THOK blev nr. 4 ved DM for klubhold efter OK Pan (guld), FIF Hillerød (sølv) og Silkeborg OK (bronze).