Veteran-VM 2017 i orienteringsløb (WMOC)

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Guld  Sprint  H65- Keld Johnsen
Sølv Lang  H45- Carsten Jørgensen
Bronze Sprint H35 Rune Olsen

Veteran-VM 2017 i MTBO (WMMTBOC)

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Bronze Mellem D50 Bente Madsen

Junior-EM 2017 i orienteringsløb (JEC)

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Guld Lang D-18 Ida Øbro

Nordiske militærmesterskaber 2017 i orienteringsløb

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Bronze Sprint H elite Jonas Falck Weber – Thomas Greve Jensen

DM 2017 i orienteringsløb

Medalje Point Disciplin  Klasse  Navn
Guld  3  Nat  D20  Agnes Nørgård Krach
Guld  3  Nat  D40  Tenna Nørgård Landsperg
Guld  3  Nat  D55  Lena Wraa
Guld  3  Nat  H45  Jesper David Jensen
Guld  3  Nat  H65  Leif E. Larsen
Guld  3  Sprint  D75  Aase Neregaard
Guld  3  Sprint  H/D90  Røde
Guld  3  Sprint  H45  Jesper David Jensen
Guld  3  Ultralang  D75 Aase Neregaard
Guld 3  Ultralang  H45  Jesper David Jensen
Guld  3  Ultralang  H50  Henrik Markvardsen
Guld  3  Mellem  D20  Ida Øbro
Guld  3  Mellem  H45  Jesper David Jensen
Guld  3  Mellem  H90  Røde
Guld  3  Stafet  H45  Preben Jørgensen – Jesper David Jensen – Thomas Greve Jensen
Guld  3  Stafet  H65  Keld Johnsen – Peter Wraa – Leif E. Larsen
Guld  3  Stafet  H70  Niels Landsperg – Klaus Olsen
Guld  3  Lang  D18  Ida Øbro
Guld  3  Lang  H/D90  Røde
Guld  3  Lang  H45  Thomas Greve Jensen
Guld  3  Lang  H65  Leif E. Larsen
Sølv  2  Nat  D75  Aase Neregaard
Sølv  2  Nat  H50  Tim Falck Weber
Sølv  2  Sprint  D20  Ida Øbro
Sølv  2  Sprint  H20  Carl Emil Schøier Kovsted
Sølv  2  Ultralang  D20  Ida Øbro
Sølv  2  Mellem  D20  Agnes Nørgård Kracht
Sølv  2  Mellem  D21  Amanda Falck Weber
Sølv  2  Mellem  D55  Lena Wraa
Sølv  2  Mellem  H50  Henrik Markvardsen
Sølv  2  Mellem  H65  Keld Johnsen
Sølv  2  Stafet  D21  Agnes Nørgård Kracht – Ida Øbro – Amanda Falck Weber
Sølv  2  Stafet  D65  Aase Neregaard – Inger Kirkegaard
Sølv  2  Stafet  H21  Emil Øbro – Jonas Falck Weber – Björn Cederberg
Sølv  2  Lang  D21  Amanda Falck Weber
Sølv  2  Lang  D55  Lena Wraa
Sølv  2  Lang  H20  Carl Emil Schøier Kovsted
Sølv  2  Lang  H50  Tim Falck Weber
Bronze  1  Nat  D20  Ida Øbro
Bronze  1  Sprint  D14  Xenia Bregensøe
Bronze  1  Sprint  D21  Amanda Falck Weber
Bronze  1  Ultralang  D20  Agnes Nørgård Kracht
Bronze  1  Ultralang  D21  Amanda Falck Weber
Bronze  1  Mellem  D75  Aase Neregaard
Bronze  1  Mellem  H20  Carl Emil Schøier Kovsted
Bronze  1  Mellem  H21  Björn Cederberg
Bronze  1  Stafet  H20  Jakob Schøier Kovsted – Lasse Falck Weber – Carl Emil Kovsted
Bronze  1  Lang  D18  Agnes Nørgård Kracht
Bronze  1  Lang  D75  Aase Neregaard
Bronze  1  Lang  H50  Henrik Markvardsen
Ialt 109

THOK vandt i alt 21 guld-, 17 sølv- og 12 bronzemedaljer. Dermed sejrede THOK i medaljestatistikken med 109p, foran FIF Hillerød (104p) og OK Pan Århus (99p).

DM 2017 i MTBO

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Guld  Lang  H70  Klaus Olsen
Sølv  Lang  D50  Bente Madsen
Sølv  Lang  H/D75  Dolfi Rotovnik
Sølv  Mellem  H60  Keld Johnsen
Sølv  Mellem  H75  Dolfi Rotovnik
Bronze  Mellem  D50  Bente Madsen

DM 2017 i orienteringsbiathlon

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Guld  Lang  H elite  Jonas Falck Weber
Guld  Stafet  H elite  Jonas Falck Weber – Lasse Falck  Weber
Guld  Hold  H elite  Jonas Falck Weber – Lasse Falck  Weber
Sølv  Lang  H elite  Lasse Falck Weber
Sølv  Sprint  H elite  Thomas Greve Jensen
Sølv  Stafet  H elite  Thomas Greve Jensen
Bronze  Lang  H elite  Thomas Greve Jensen

DM 2017 i feltsport

Medalje  Klasse  Navn
Guld  H elite  Jonas Falck Weber

SM 2017 i orienteringsløb

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Guld  Nat  D14  Xenia Bregensøe
Guld  Nat  H45  Jesper David Jensen
Guld  Nat  H65  Leif E. Larsen
Guld  Stafet  D21  Mathilde Nørgård Kracht – Iben Valery – Amanda Falck Weber
Guld  Stafet  H20  Jakob Schøier Kovsted – Lasse Falck Weber – Carl Emil Schøier Kovsted
Guld  Lang  D18  Agnes Nørgård Kracht
Guld  Lang  D20  Line Cederberg
Guld  Lang  D21  Amanda Falck Weber
Guld  Lang  H20  Carl Emil Schøier Kovsted
Guld  Lang  H45  Jesper David Jensen
Guld  Lang  H70  Klaus Olsen
Sølv  Nat  D16  Celina Bregensøe
Sølv  Nat  D20  Ida Øbro
Sølv  Stafet  D/Hmax43  Celina Bregensøe – Tobias Olloz – Xenia Bregensøe
Sølv  Lang  D14  Xenia Bregensøe
Bronze  Stafet  H21  Jesper David Jensen – Thomas Greve Jensen – Jonas Falck Weber
Bronze  Lang  D16  Celina Bregensøe
Bronze  Lang  D18  Ida Øbro
Bronze  Lang  H21  Björn Cederberg

SM-sølv og -bronze uddeles kun til elite- og ungdomsløbere.

Klubmestre 2017

Medalje Disciplin Klasse  Navn
Dag  Bane 1H  Lang svær  Jesper David Jensen
Dag  Bane 1D  Lang svær  Ida Øbro
Dag  Bane 2H  Mellemlang svær  Oscar David Jensen
Dag  Bane 2D  Mellemlang svær  Lena Wraa
Dag  Bane 3H  Kort svær  Steffen Hoelstad
Dag  Bane 3D  Kort svær  Xenia Bregensøe
Dag  Bane 4H  Mellemsvær  Tobias Olloz
Dag  Bane 4D  Mellemsvær  Lene Øbro
Dag  Bane 5U  Let  Martha Kaas Nielsen
Dag  Bane 5V  Let  Christina Lyng Andersen
Dag  Bane 6  Begynder  Mathias Rosenkjær
Nat  Bane 1H  Lang svær  Tim Falck Weber
Nat  Bane 1D  Lang svær  Agnes Nørgård Kracht
Nat  Bane 2H  Mellemlang svær  Oscar David Jensen
Nat  Bane 2D  Mellemlang svær  Tenna Nørgaard Landsperg
Nat  Bane 3H  Kort svær  Peter Wraa
Nat  Bane 3D  Kort svær  Xenia Bregensøe
Nat  Bane 4  Mellemsvær  Tobias Olloz
Nat  Bane 5  Let  Albert Nørgaard Landsperg
Nat  Bane 6  Begynder  –
MTBO  Bane 1  Lang
MTBO  Bane 2  Mellemlang
MTBO  Bane 3  Kort

Divisionsturneringen 2017

THOK blev nr. tre i 1. division i Østkredsen med 6p, efter FIF Hillerød (12p) og Søllerød OK (6p) og foran Allerød OK (0p).

THOK vandt op/nedrykningsmatchen for 1. – 2. division og fortsætter derfor i 1. division øst i 2018.