Veteran-VM 2016 i orienteringsløb (WMOC)

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Guld  Sprint  H45-  Thomas Greve Jensen
Sølv  Sprint  H65-  Keld Johnsen

Junior-EM 2016 i orienteringsløb (JEC)

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Bronce Stafet D-20 Line Cederberg – Amanda Falck Weber

DM 2016 i orienteringsløb

Medalje Point Disciplin  Klasse  Navn
Guld  3  Nat  D-14  Xenia Bregensøe
Guld  3  Nat  H-20  Emil Øbro
Guld  3  Nat  H45-  Thomas Greve Jensen
Guld  3  Nat  H50-  Henrik Markvardsen
Guld  3  Nat  H60-  Leif E. Larsen
Guld  3  Sprint  D55-  Bente Madsen
Guld  3  Sprint  H65-  Keld Johnsen
Guld  3  Ultralang  D-20  Amanda Falck Weber
Guld  3  Ultralang  H-20  Emil Øbro
Guld  3  Ultralang  H45-  Thomas Greve Jensen
Guld  3  Ultralang  H50-  Henrik Markvardsen
Guld  3  Ultralang  H65-  Keld Johnsen
Guld  3  Mellem  D-20  Amanda Falck Weber
Guld  3  Mellem  D40-  Tenna Nørgaard Landsperg
Guld  3  Mellem  H40-  Jesper David Jensen
Guld  3  Mellem  H50-  Henrik Markvardsen
Guld  3  Mellem  H65-  Keld Johnsen
Guld  3  Mellem  H90-  Røde
Guld  3  Stafet  D-20  Ida Øbro – Agnes Nørgård Kracht – Amanda Falck Weber
Guld  3  Stafet  H-20  Carl Emil Schøier Kovsted – Asger Skytte Kirkegaard – Emil Øbro
Guld  3  Stafet  H40-  Jakob Landsperg – Preben Jørgensen – Jesper David Jensen
Guld  3  Stafet  H50-  Rolf Valery – Tim Falck Weber – Henrik Markvardsen
Guld  3  Lang  D-18  Agnes Nørgård Kracht
Guld  3  Lang  D-20  Amanda Falck Weber
Guld  3  Lang  D40-  Tenna Nørgaard Landsperg
Guld  3  Lang  H-20  Emil Øbro
Guld  3  Lang  H65-  Keld Johnsen
Sølv  2  Nat  D-16  Sidse Tillingsøe
Sølv  2  Sprint  D-20  Amanda Falck Weber
Sølv  2  Sprint  H50-  Tim Falck Weber
Sølv  2  Sprint  H60-  Leif E. Larsen
Sølv  2  Sprint  H90-  Røde
Sølv  2  Ultralang  H60-  Leif E. Larsen
Sølv  2  Mellem  D-20  Ida Øbro
Sølv  2  Mellem  H-12  Tobias Olloz
Sølv  2  Mellem  H-60  Leif E. Larsen
Sølv  2  Stafet  D-20  Line Cederberg – Mathilde Nørgård Kracgt – Iben Valery
Sølv  2  Stafet  H60-  Keld Johnsen – Ole D. Jensen – Leif E. Larsen
Sølv  2  Lang  D-18  Ida Øbro
Sølv  2  Lang  D-20  Line Cederberg
Sølv  2  Lang  H40-  Jesper David Jensen
Sølv  2  Lang  H50-  Henrik Markvardsen
Sølv  2  Lang  H60-  Leif E. Larsen
Bronze  1  Nat  D-20  Agnes Nørgård Kracht
Bronze  1  Nat  H-20  Asger Skytte Kirkegaard
Bronze  1  Sprint  H-12  Tobias Olloz
Bronze  1  Ultralang  D-20  Agnes Nørgård Kracht
Bronze  1 Ultralang  H-12  Tobias Olloz
Bronze  1  Mellem H50-  Tim Falck Weber
Bronze  1  Hold
Ialt  120

THOK vandt i alt 27 guld-, 16 sølv- og 7 bronzemedaljer. Dermed blev THOK nr. to i medaljestatistikken med 120p, efter FIF Hillerød (121p) og foran OK Pan Århus (113p), Silkeborg OK og Horsens OK (begge med 74p).

DM 2016 i MTBO

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Bronze lang D-16 Sidse Tillingsøe

DM 2016 i orienteringsbiathlon

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Guld  Sprint  H elite Thomas Greve Jensen
Guld Klassisk  H elite  Thomas Greve Jensen
Sølv  Stafet  H elite  Thomas Greve Jensen

SM 2016 i orienteringsløb

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Guld  Nat  D-20  Amanda Falck Weber
Guld  Nat  H60-  Leif E. Larsen
Guld  Stafet  D-20  Mathilde Nørgård Kracht – Iben Valery – Ida Øbro
Guld  Stafet  H-20  Asger Skytte Kirkegaard – Carl Emil Schøier Kovsted – Emil Øbro
Guld  Stafet  H21-  Bertram Kopp Stannum – Jakob Landsperg – Jonas Falck Weber
Guld  Lang  D-18  Ida Øbro
Guld  Lang  H-12  Tobias Olloz
Guld  Lang  H-20  Emil Øbro
Guld  Lang  H60-  Leif E. Larsen
Sølv  Nat  D-20  Iben Valery
Sølv  Nat  H-12  Tobias Olloz
Sølv  Nat  H-20  Carl Emil Schøier Kovsted
Sølv  Nat  H21-  Thomas Greve Jensen
Sølv  Stafet  D-16  Celina Bregensøe – Xenia Bregensøe – Sidse Tillingsøe
Sølv  Stafet  D21-  Agnes Nørgård Kracht – Tenna Nørgaard Landsperg – Lena Wraa
Sølv  Lang  D-14  Xenia Bregensøe
Sølv  Lang  D-18  Agnes Nørgård Kracht
Sølv  Lang  D-20  Iben Valery
Sølv  Lang  H-16  Jakob Schøier Kovsted
Sølv  Lang  H 21-  Jonas Falck Weber
Bronze  Nat  D-20  Mathilde Nørgård Kracht
Bronze  Nat  H-16  Jakob Schøier Kovsted
Bronze  Nat  H-20  Asger Skytte Kirkegaard

SM-sølv og -bronze uddeles kun til elite- og ungdomsløbere.
THOK arrangerede selv SM-stafet og SM-lang.

Klubmestre 2016

Medalje Disciplin  Klasse  Navn
Dag  Bane 1H  Lang svær  Emil Øbro
Dag  Bane 1D  Lang svær  Iben Valery
Dag  Bane 2H  Mellemlang svær  Tim Falck Weber
Dag  Bane 2D  Mellemlang svær  Celina Bregensøe
Dag  Bane 3H  Kort svær  Henrik Nielsen
Dag  Bane 3D  Kort svær  Jannie Nielsen
Dag  Bane 4H  Mellemsvær  –
Dag  Bane 4D  Mellemsvær  Xenia Bregensøe
Dag  Bane 5U  Let  Tobias Olloz
Dag  Bane 5V  Let  Christina Lyng Andersen
Dag  Bane 6  Begynder  Ida Marie Lyng Landsperg
Nat  Bane 1H  Lang svær  Emil Øbro
Nat  Bane 1D  Lang svær  Ida Øbro
Nat  Bane 2H  Mellemlang svær  Leif E. Larsen
Nat  Bane 2D  Mellemlang svær  Elin Nørgård Kracht
Nat  Bane 3H  Kort svær  Klaus Olsen
Nat  Bane 3D  Kort svær  Jannie Nielsen
Nat  Bane 4  Mellemsvær  Xenia Bregensøe
Nat  Bane 5  Let  Tobias Olloz
Nat  Bane 6  Begynder  –
MTBO Bane 1  Lang  Jesper David Jensen
MTBO  Bane 2  Mellemlang  Leif E. Larsen
MTBO  Bane 3  Kort  Sven Bjerre

Divisionsturneringen 2016

THOK blev nr. to i 1. division i Østkredsen med 8p, efter FIF Hillerød (12p) og foran Søllerød OK (4p) og Allerød OK (0p).

THOK vandt bronze ved DM for klubhold, efter OK Pan Århus (guld) og FIF Hillerød (sølv).